• Szkoła Akcji Wolontariatu

    Zapisz się już dziś!

PDF
"Bielska młodzież i tym razem nie zawiodła". Ruszyła druga edycja Szkoły Akcji Wolontariatu.

     Nabór zainteresowanych wolontariuszy do II edycji Szkoły Akcji Wolontariatu ruszył już 13 marca 2015 r. Mogły zgłaszać się osoby w wieku od 13-25 lat z terenu Bielska-Białej, powiatu bielskiego,  pszczyńskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. W efekcie powstała grupa 43 osób, która z dużym zapałem i energią jest gotowa na zaplanowane działania.

DSC09518      Pierwsze spotkania wolontariuszy z chłopakami z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii odbyły się 19, 20, 21 maja 2015 r. Rozpoczęły się one szkoleniami, które miały na celu głównie zintegrowanie powstałej grupy, poznanie wzajemnych oczekiwań i pomysłów na akcje, które mogłyby zostać zorganizowane w II edycji Szkoły Akcji Wolontariatu. W pierwszy dzień, szkolenie odbyło się w budynku Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”. Wszyscy na swój sposób byli ciekawi tego, co za chwilę się wydarzy. Nasza kadra szkoleniowa podzieliła nas na dwie mniejsze grupy i od razu wzięliśmy się do pracy. Nie ma co ukrywać, iż początki były trudne. Z pewną dozą zaniepokojenia, skrępowania rozpoczęliśmy jednak wzajemną współpracę. Poznaliśmy, czym się zajmujemy, co lubimy robić, jakie mamy pasje i marzenia. Dużą frajdę dały nam również zajęcia, podczas których staraliśmy się zapamiętywać nasze imiona. Zajęcia zakończyliśmy z pozytywnym nastawieniem i chęcią dania więcej od siebie następnego dnia. No i tak też się stało. Kolejne dwa dni to czas, który długo zapadnie mi w pamięci. Nie zabrakło zarówno wysiłku, i tego umysłowego, i tego fizycznego, jak i wiele uśmiechu i dobrej zabawy. Z każdym kolejnym zadaniem, jakie stawiali przed nami instruktorzy coraz bardziej się poznawaliśmy i integrowaliśmy, a o to przecież właśnie chodziło. W grupie znalazły się osoby, które czasami trzeba zmotywować do działania, ale i takie, które swoją postawą motywowały innych. Momentami.... a właściwie nie tylko momentami było widać, że tworzymy bardzo zgrany zespół. Osobiście bardzo to poczułem podczas zadania przeciągania liny.

DSC09560Zostaliśmy wtedy podzieleni na dwie grupy. Od razu po podziale, na pierwszy rzut oka od razu było widać, która z drużyn ma przewagę i odniesie zwycięstwo. Podjęliśmy jednak wyzwanie (podjęliśmy, bo znalazłem się w grupie uważanej za słabszą). Po usłyszeniu gwizdka startowego rozpoczęliśmy bój i ku zdziwieniu wszystkich wygraliśmy. W drugiej turze poszło nam nieco gorzej, ale trzecia decydująca okazała się dla nas wielką wygraną. Generalnie myślę, że tworzymy mega zróżnicowaną, ale zakręconą grupę ludzi, którzy pozytywnie dadzą o sobie znać w Bielsku–Białej i okolicach. Jako członek tej jakże wspaniałej akcji zapraszam wszystkich do śledzenia naszych działań, które już znalazły swój początek podczas akcji „Malowania Ławek”, w której wzięło udział 11 członków Szkoły Akcji Wolontariatu. Ale o tym już w kolejnym artykule… Zapraszamy do lektury.

Napisał: Jacek Śliwa - uczestnik II edycji Szkoły Akcji Wolontariatu